Zostało 100 dni na złożenie wniosku

100_dni_wniosek_aktywna_tablica

Dzisiaj, 4 stycznia 2019 roku, zostało już tylko 100 pełnych dni na złożenie wniosku, który umożliwia wzięcie udziału w programie Aktywna Tablica. Dlaczego warto do tego programu przystąpić? Jakie są korzyści? Czy muszę spełniać jakieś wymagania aby wniosek został przyjęty? Na te i więcej pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Aby ubiegać się o środki na zakup interaktywnych sprzętów należy zaliczać się do jednej z poniższych grup:

 • Podstawowe szkoły publiczne i niepubliczne jak również szkoły artystyczne, które realizują kształcenie ogólne w zakresie takim jak szkoły podstawowe
 • Szkoły i zespoły szkół oraz punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, które działają w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą
 • Publiczne szkoły podstawowe w zakładach poprawczych i schroniskach dla osób nieletnich prowadzonych przez Ministra Sprawiedliwości

Jeśli Twoja placówka zalicza się do któregoś z wypisanych powyżej punktów – świetnie! Spójrz zatem na wymagania dotyczące posiadanego już sprzętu, wyposażenia sal oraz właściwości łącza internetowego.

Wymogi programu Aktywna Tablica

Aby przystąpić do programu Aktywna Tablica należy spełnić określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej warunki:

 • Szkoła posiada dostęp do internetu o prędkości nie mniejszej niż 30 Mb/s lub zaplanowane jest przyłączenie takiej szkoły do szerokopasmowego internetu (dla edycji 2018 i 2019)
 • Szkoła posiada przynajmniej jeden „zestaw” narzędzi i oprogramowania a ten musi przypadać na jedną wnioskowaną tablicę, monitor bądź projektor:
  • przenośny komputer dla nauczyciela lub inne mobilne urządzenie mające funkcje komputera wraz z:
   • preinstalowanym systemem operacyjnym
   • oprogramowaniem:
    • biurowym
    • antywirusowym
    • zabezpieczającym przed dostępem do treści niepożądanych, przy czym oprogramowanie zabezpieczające może być zainstalowane na szkolnych urządzeniach sieciowych,
  • router
 • Szkoła musi posiadać tyle sal lekcyjnych z dostępem do Internetu oraz dostosowaną na potrzeby korzystania z tablicy interaktywnej, monitora bądź projektora interaktywnego ile sprzętów chcą zawrzeć we wniosku
 • Szkoła posiada przynajmniej jeden punkt dostępowy, dzięki któremu uczniowie mogą korzystać z dostępu do Internetu w czasie pozalekcyjnym oraz w dni wolne.

Korzyści z programu

Dzięki programowi w roku 2019 aż 4 999 szkół dostanie niepowtarzalną już (rok 2019 to ostatni rok programu) szansę na poprawę warunków nauczania! Interakcja to słowo klucz, które oddaje co przynosi wprowadzenie nowoczesnego sprzętu do sal lekcyjnych. Dzieci zamiast przyswajać będą chłonąć wiedzę poprzez aktywny udział w lekcjach. Pozwoli to na zaangażowanie uczniów na dłużej porównując z tradycyjnymi metodami pracy z uczniami. Dzieci w XXI wieku spędzają wiele czasu przed grami i Internetem, wokół tego kręci się ich świat. Dzięki temu, że na lekcja przypomni im ich znane gry bądź multimedialne strony internetowe, będą o wiele bardziej pochłonięci. To, z kolei, pozwoli na zwiększenie jakości nauczania.

W 2018 roku szkoła podstawowa w Pukininie została przez nas wyposażona w projektory firmy Epson dzięki dofinansowaniu z programu Aktywna Tablica. Klikając tutaj możesz zobaczyć jak niesamowicie sprawdzają się one w praktyce.

Finansowanie

Program rządowy Aktywna Tablica przewiduje maksymalną kwotę dofinansowania na jedną placówkę. Jest to 14 000 zł. Wkład własny jaki musi ponieść organ prowadzący to 3 500 zł. Razem daje to 17 500 zł, które można wydać na projektory interaktywne, monitory oraz tablice i inne akcesoria. Więcej informacji o finansowaniu można znaleźć klikając tutaj.

Jak przystąpić do programu?

Aby przystąpić do programu należy złożyć wniosek. Wszystkie potrzebne wnioski znajdują się tutaj oraz w zakładce O programie -> Wnioski i dokumenty w menu. Aktualnie widnieje tam najnowsza dostępna wersja wniosku dla dyrektora szkoły. W sprawie zaktualizowanej wersji wniosku kontaktowaliśmy się z MEN. Zaktualizowany na 2019 rok wniosek miał się pojawić w grudniu 2018 jednakże, na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej nie znaleźliśmy żadnego nowego wniosku. W związku z tym wniosek na rok 2018 został na naszej stronie przemianowany na 2019. Jeśli na stronie MEN pojawi się jakaś aktualizacja na pewno napiszemy o tym na naszej stronie a nowy wniosek umieścimy w zakładce Dokumenty do pobrania.